Hakkımızda

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı İESOB Usta Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi 2016 yılında kurulmuştur. Usta’nın yapısı ve işleyişi, akreditasyon standartlarını ve yerel yasal şartları en etkin karşılayacak şekilde oluşturulmuştur. Kuruluşumuz tüm faaliyetlerinde Tarafsızlık, Yeterlilik, Sorumluluk, Açıklık, Gizlilik ve Şikâyetlerin çözümlenmesi prensiplerini ilke edinmiştir. İşletmemiz, prensipleri doğrultusunda Belgelendirmenin, bağımsız ve tarafsızlık ilkesinden ödün vermeden, güçlü ekibi ile Türkiye'nin önde gelen kuruluşları arasında yer almayı ve daima müşteri memnuniyetini ön planda tutmayı hedeflemektedir.

MİSYON

Nitelikli iş gücü yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla mesleğini belgelendirmek isteyenlerin ihtiyacını karşılamaya yönelik; Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan ulusal yeterlilikler çerçevesinde ve TS EN ISO 17024 Standardına uygun bir şekilde adil, tarafsız, eşit ve şeffaflık ilkeleri ile hizmet vererek, tüm esnaf - sanatkarlarla yanlarında çalışanların ve mesleğini belgelendirmek isteyenlerin mesleki belgelendirme taleplerini karşılamaktır.

VİZYON

Sürekli iyileşmeye ve gelişmeye dayalı sistematik ve etik kuralları esas alan bir hizmet anlayışı ile “nitelikli ve belgeli iş gücü” nü arttırmaya yönelik bir belgelendirme merkezi olmak ve bu yönde kurumsal istikrarını sürdürmektir.

KALİTE POLİTİKASI

Sürekli iyileşme ve gelişmeye odaklanmış, çalışma kültürümüzü özümsemiş tüm çalışanlarımızın katılımı ve yönetimin desteğiyle Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanmış yeterlilikler için adil, tarafsız, güvenilir, erişilebilir ve her türlü ayrımcılıktan uzak bir belgelendirme hizmeti sunmak ve kalite güvencesinin sağlanabilmesi için aşağıda belirtilen temel politikaların tavizsiz bir şekilde uygulanması öngörülmüştür.

• TS EN ISO/IEC 17024 standardının gereklilikleri her zaman yerine getirilecektir.

• Başvuru sahipleri ve adaylara Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanmış yeterlilikler için tarafsız, adil, şeffaf hizmet ve değerlendirme imkânına erişim sağlanacaktır.

• Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilendirme kriterlerine uygunluğun sürekliliği sağlanacaktır.

• Gizlilik, dürüstlük, bağımsızlık, güvenilirlik, objektiflik ve tarafsız muamele konularını etkileyebilecek ticari ya da başka türden hiçbir duruma izin verilmeyecektir.

• Çıkar çatışması ile ilgili risk analizi yaparak, çıkar çatışmalarını yönetecek, tarafsız, bağımsız, objektif personel belgelendirme hizmeti verilecektir.

• Bütün başvuru sahipleri ve adaylar aynı değerlendirme ve gizlilik şartlarına tabi tutulacaktır.

• Belgelendirme için gerekli teknik şartlar belirlenerek bu nitelikleri taşıyan başvurma isteğindeki herkesin ulaşabilmesi sağlanacaktır. Hizmetlere ulaşma imkânı, başvuran kişinin veya kuruluşun büyüklüğüne veya işletme yapısına bağlı olmayacak, herkes hizmetlere eşit olarak ulaşabilecektir.

• Tarafsızlığa zarar getirecek hiçbir faaliyette bulunulmayacaktır.

• Belgelendirme talebinde bulunan başvuru sahiplerine ayırımcılık yapılmayacak; belgelendirme hizmetlerine ulaşılması engellenmeyecek, belgelendirme işlemleri özellikle yavaşlatılmayacak veya haksız yere hızlandırılmayacaktır.

• İtiraz ve şikâyetler, mümkün olan en kısa süre içerisinde, gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılarak mutlaka cevaplandırılacaktır.

• Başvuru sürecinden başlayarak her kişinin İş Sağlığı Ve Güvenliği önlemleri her aşamada alınacaktır.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

MYK web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Ulusal yeterliliklere ulaşmak için tıklayınız.

“İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği İESOB Usta Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi, 28.09.2017 tarihinde AB-181-P akreditasyon numarası ile Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve 27.12.2017 tarihinde YB-0120 kodu ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilerek yetki kapsamındaki ulusal yeterliliklerde sınav ve belgelendirme faaliyetlerine resmen başlamıştır.

MYK Yetki Belgesi için tıklayınız.


Usta Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi
İESOB | İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kurulan bir iktisadi işletme olup, MYK mevzuatı çerçevesinde sınav ve belgelendirme hizmeti vermektedir.

USTA Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi
İsmet Kaptan Mah. Şevket Özçelik Sk.59 514
Konak/İZMİR
Türkiye
+90 (232) 482 11 65
+90( 232) 482 11 65
bilgi@iesob.org.tr